Wymiana drzwi zewnętrznych – nowe drzwi do osadzenia?
Wymiana drzwi zewnętrznych okazuje się konieczna nie tylko z powodów estetycznych ( stare drzwi są już zniszczone), ale także w celu uzyskania ich większej odporności na próbę włamania czy polepszenie ich właściwości termicznych. Często decydujemy się na nią także w trakcie remontu domu, czy jego ocieplenia.
Wybór drzwi zewnętrznych
Wybierając drzwi stajemy przed wyborem miedzy drzwiami wzmocnionymi oraz antywłamaniowymi. Drzwi wzmocnione będą miały drewnianą konstrukcję na którą nabita będzie blacha. Drzwi antywłamaniowe będą zbudowane ze specjalnej metalowej ramy, często z dodatkowymi prętami czy kratą wewnątrz do których będą przyspawane zewnętrzne blachy.
Nowe drzwi zewnętrzne
Wybierając nowe drzwi powinniśmy dobrać je do istniejącego otworu w murze, starając sie, o ile to możliwe aby otwierały sie na zewnątrz. Będą wtedy miały lepsze właściwości zarówno izolacyjne, jak i antywłamaniowe.
Osadzenie drzwi zewnętrznych
Osadzenie nowych drzwi musimy zacząć od usunięcia starych drzwi wraz z ościeżnicą.
Usunięcie ościeżnicy
Aby szybko usunąć ościeżnicę należy naciąć ją w kilku miejscach na dłuższych bokach. Dzięki temu łatwiej usuniemy zarówno boczne jak i górną jej część. Następnie przystępujemy do usunięcia starych kotw.
Kolejnym krokiem będzie przygotowanie otworu pod osadzenie nowej ościeżnicy. Po bokach z każdej strony powinno nam pozostać około 2 cm, które pozwolą nam nie tylko na dokładne osadzenie kotw (dybli), ale także dopasowanie ościeżnicy w pionie i poziomie.
Osadzanie drzwi bez mostków termicznych
W przypadku osadzania drzwi zewnętrznych w domach ocieplonych należy osadzić je w takim miejscu ściany, aby zniwelować miejsca powstawania mostków powietrznych ( miejsca przez które ucieka nam powietrze z domu).
Wysokość osadzenia drzwi zewnętrznych
Gdy ustalimy już wysokość osadzenia ościeżnicy możemy ją wstawić w otwór i za pomocą kołków drewnianych zabezpieczyć przed wypadnięciem. Teraz możemy zacząć sprawdzać czy ościeżnica znajduje się w pionie i poziomie. Powinniśmy sprawdzić tow kilku miejscach, powtarzając pomiary. Złe bowiem osadzenie spowoduje że drzwi nie będą pasowały, albo będą krzywe. Ustawienie ościeżnicy koryguje się przez dobijanie odpowiednich klinów.
Następnie osadzamy kotwy lub dyble. W pierwszym przypadku ościeżnicę osadzamy na 4 kotwach z każdej strony. W drugim przypadku na 6 kołkach z każdego boku.
Kiedy już mamy osadzoną ościeżnicę możemy wypełnić szczelinę między nią a murem pianką montażową, a następnie obcinamy jej nadmiar, aby położyć tynk.
Następnie wykańczamy próg, montując listwy czy pokrywę. Osadzamy drzwi i regulujemy je na zawiasach. Ostatnią czynnością będzie montaż zamków, okuć czy wkładek zamka.