SYNTEX biuro rachunkowe – Prawo podatkowe – otwarta droga dla biur księgowych

Polskie prawo podatkowe dla przeciętnego Kowalskiego stanowi istną dżunglę najróżniejszych przepisów, paragrafów i haczyków, które czyhają na przedsiębiorce z każdej strony, wystarczy zapomnieć złożyć którąś z deklaracji i problem gotowy, zaczyna się bieganie po urzędzie i składanie wyjaśnień. Wielu doświadczonych przedsiębiorców ,by uniknąć stresujących sytuacji decyduje się na podpisanie umowy z biurem rachunkowym. Nasuwa się pytanie na co możemy liczyć po podpisaniu umowy z biurem rachunkowym oraz jak dobrze wybrać biuro rachunkowe by mieć pewność że nasze sprawy finansowo – podatkowe powierzyliśmy w dobre i odpowiedzialne ręce.

Na wstępie zastanówmy się nad pierwszą kwestią, czyli nad wyborem biura rachunkowego, jakie czynniki mają wpływ na jakość świadczonych usług. Jeżeli w swoim otoczeniu mamy przyjaciół czy znajomych którzy prowadzą firmy i współpracują z biurem rachunkowych, warto zapytać ich o zdanie, być może będą w stanie polecić nam jakieś zaufane biuro rachunkowe z którego usług korzystają, jeżeli nie pozostaje nam reklama np. w internecie.

Po wpisaniu w wyszukiwarkę np. biuro rachunkowe zobaczymy całą masę stron biur rachunkowych, na początek poczytajmy sobie parę różnych stron biur, skupmy się na ofercie, jeżeli jest zamieszczony przejrzyjmy cennik itp.

Po zapoznaniu się z grubsza z ofertami biur, wybierzmy sobie z 5-10 biur rachunkowych z którymi skontaktujemy się w celu zaproponowania współpracy, najlepiej wysłać maila lub zatelefonować.

Przy wyborze biura rachunkowego pamiętajmy też o lokalizacji biura, bo po co mamy jeździć na koniec miasta i tracić czas na stanie w korkach skoro możemy sobie wybrać biuro nie zbyt oddalone od siedziby naszej firmy, chyba że znamy sprawdzone biuro przez znajomych z którego usług są zadowoleni, wtedy oczywiście można przemęczyć się w korkach.

Przed spotkaniem w biurze rachunkowym, przygotujmy się nieco do rozmowy, gdyż prowadzący musi zadać nam parę pytań, chociażby po to by ustalić cenę za usługi. Oczywiście dużo zależy od tego czy mamy już firmę i w jakiej fazie rozwoju jest nasza firma, czy może jesteśmy początkującymi przedsiębiorcami z wizją firmy dopiero w głowie lub w biznes planie.

biuro rachunkowe księgowość
SYNTEX biuro rachunkowe – intermedialna Photo by Sarah Pflug from Burst

Oczekiwania początkujących przedsiębiorców od już działających na rynku różnią się od siebie diametralnie, tak samo będzie różnić się świadczona przez biuro usługa. Nowi przedsiębiorcy po podpisaniu umowy z biurem rachunkowym mogą liczyć na pomoc przy rejestracji firmy, biuro pomoże nam wypełnić formularze, złożyć podanie o wpis do ewidencji, o nadanie numeru regon czy nip jeżeli takowego nie posiadamy.

Biuro prawdopodobnie zarejestruje nas również jako podatnika w ZUS, czy jako płatnika podatku VAT.

Po rejestracji firmy razem z biurem wybierzemy najkorzystniejszą formę prowadzenia rozrachunków, warto w tym miejscu nadmienić że do wyboru mamy: książkę przychodów i rozchodów, kartę podatkową, ryczałt, pełną księgowość czyli księgę handlową, ta ostatnia forma przeznaczona jest dla dużych firm, spółek prawa handlowego oraz dla stowarzyszeń.

Następnym krokiem będzie złożenie zawiadomienia do urzędu skarbowego zawiadomienia o wyborze formy opodatkowania, aktualizacji NIP oraz informacji o wyborze biura rachunkowego. Po wyborze biura rachunkowego możemy zająć się już naszą nowo powstałą firmą nie martwiąc się że nie dopełniliśmy jakichkolwiek formalności. Trochę inaczej sprawa wygląda przy podejmowaniu współpracy z biurem przez firmę która już działa na rynku i albo rezygnuje z etatowej księgowej lub jest nie zadowolone ze współpracy z poprzednim biurem, bo i takie sytuacje się niestety zdarzają.

Wtedy biuro przejmujące taką firmę musi znać więcej szczegółów, dlatego na spotkanie z prowadzącym w przyszłości naszą firmę weźmy ze sobą wszystkie dokumenty założycielskie, przeliczmy roczne obroty, ilość zatrudnianych przez nas pracowników i zastanówmy się czy chcemy by biuro kompleksowo prowadziło naszą firmę (kadry, rozliczenia z US, ZUS itp.) czy tylko np. miesięczne rozliczenia.

Profesjonalne biuro rachunkowe SYNTEX https://www.syntex.com.pl/ może obsłużyć całą stronę finansowo – prawną naszej firmy. Jeżeli prowadzimy dużą firmę najlepiej by było gdyby nasze biuro było prowadzone przez doradców podatkowych bo wtedy możemy liczyć nie tylko na fachową wiedz, ale i na pomoc w trudnych sytuacjach. Po analizie naszej firmy, biuro określi cenę za jaką poprowadzi naszą firmę. Niezależnie od tego czy jesteśmy początkującą firmą czy działamy już długo na rynku dobre biuro rachunkowe rozliczy nasze podatki, sporządzi wymagane ustawą rejestry, wypełni miesięczne deklaracje które należy złożyć w urzędzie, obliczy składki jakie musimy wpłacić do ZUS i wyśle za nas deklaracje, obliczy wynagrodzenia dla pracowników a w razie potrzeby pomoże nam w rozwiązywaniu problemów finansowo – podatkowych.