Jakich przypraw, potraw i ziół należy unikać w ciąży.
Dodatkowo wspomnimy o witaminach, jakie w dużej ilości również mogą nie działać korzystnie. Zioła oraz przyprawy, jakie na co dzień chętnie stosujemy, nie są całkowicie obojętne dla naszego organizmu. Zwłaszcza ta kwestia dotyczy kobiet, które są w ciąży.
Mogą mieć one znaczenie i wpływ zarówno na organizm matki jak i na płód. Zdarza się, że niektóre zioła i przyprawy mogą być toksyczne. Łożysko matki nie stanowi stuprocentowej ochrony, tak więc część szkodliwych substancji i składników odżywczych mogą przenikać także do organizmu dziecka. Niewłaściwie stosowane przyprawy i zioła mogą przynosić negatywne konsekwencje. Jakie są zagrożenia stosowania poszczególnych ziół i przypraw? Część z nich może powodować plamienia, jak te które pojawiają się często między kolejnymi miesiączkami.
Należą do nich:
- pietruszka
- szałwia
- rozmaryn
- tymianek,
- Przyprawy takie jak olejek z rumianku i owoce jałowca, mogą powodować skurcze macicy.
- Liście malin na przykład również powodują skurcze macicy, dużo groźniejsze niż jałowiec.
- Picie naparu z liści mięty może wywołać przedwczesny poród, ponieważ wpływa on na fazę elastyczności szyjki macicy.
- Stosowanie zbyt dużej ilości przypraw, zwłaszcza pikantnych i ziołowych, może doprowadzić do uwodnienia organizmu zarówno mamy jak i płodu.
- Część ziół powoduje również wypłukiwanie z organizmu witamin, jest to między innymi nać pietruszki.
- W ciąży należy unikać takich przypraw jak:
- rozmaryn,
- jałowiec,
- szałwia,
- tymianek,
- dziurawiec,
- aloes,
- jemioła,
- piołun,
- rabarbar,
- chmiel.
- Niekorzystnie na zdrowie przyszłej mamy może wpływać również wspomniana wcześniej natka pietruszki, liście malin, cząber i mięta polna.
Jeżeli chodzi o witaminy, należy zwrócić uwagę na witaminę A.
Zbyt wysoki poziom witaminy A może być toksyczny dla dziecka, może także doprowadzić do samoistnego poronienia. Nie należy więc zażywać dodatkowych suplementów diety z witaminą A, podobnie z witaminą C. Nie należy stosować więcej niż 500 miligramów dziennie.
Jakich produktów unikać w czasie karmienia piersią
Według specjalistów zajmujących się zdrowiem matki i dziecka, karmienie piersią to najlepsze, co może dać swojemu maleństwu mama tuż po porodzie. Należy jednak, decydując się na karmienie, przestrzegać kilku podstawowych zasad, które mają znaczenie dla zdrowia dziecka. Nie chodzi o bardzo drastyczną dietę, jednak o racjonalne podejście do spożywanych potraw i pokarmów. Jeżeli chodzi o zasady związane z dietą w czasie karmienia piersią, są dwie wersje skrajne: jedna mówi o tym, że można jeść w zasadzie wszystko, druga z kolei wymienia bardzo długą listę zakazanych produktów.
My proponujemy złoty środek między drakońską dietą a całkowitą rozpustą. Kobieta karmiąca piersią powinna przede wszystkim odżywiać się jak każdy dorosły, normalny, zdrowy człowiek, czyli zgodnie z ogólnymi zasadami żywienia. Zdrowsze jest wybieranie produktów mniej przetworzonych, które nie zawierają w sobie wielkich ilości przypraw i soli, konserwantów, które nie mają terminu ważności do następnego stulecia, i tak dalej.
Nie ma produktów, które są stuprocentowo bezpieczne podczas karmienia piersi, ponieważ alergenów jest mnóstwo, a nigdy nie możemy w stu procentach wiedzieć, co uczuli, lub nie uczuli naszego dopiero co narodzonego dziecka.
Warto zwrócić uwagę, wypytać, na co uczuleni są członkowie najbliższej rodziny, to znaczy dziadkowie dziecka i oczywiście warto zwrócić uwagę, czy my same, oraz ojciec dziecka, nie ma jakichś alergii. Jeśli nie ma żadnych alergików w bliskiej rodzinie, w zasadzie można podczas karmienia piersi jest wszystko. Jeśli jednak zauważamy, że dziecku coś szkodzi, należy bezzwłocznie zwrócić się o pomoc do lekarza, który skieruje nas na odpowiednie badania i pomoże w doborze odpowiedniej diety dla karmiącej mamy.
Czas po porodzie — połóg — co warto wiedzieć ?
Tradycyjnie, biorąc pod uwagę statystyki, do które produktów najczęściej uczulają dziecko lub wywołują u niego niepożądane efekty, należą te wymienione poniżej. Są to: mleko, kapusta, kalafior (ponieważ to pokarmy wzdymające), alkohol (z oczywistych względów), słodycze i inne puste kalorie (co nie znaczy że należy unikać ich w stu procentach i bezwzględnie), kawa i herbata, owoce morza, jaja, pomidory i truskawki.
Połóg to czas bezpośrednio po porodzie, trwający sześć do ośmiu tygodni od urodzenia dziecka. To szczególny okres w życiu każdej kobiety, kiedy nasz organizm wraca do czasu sprzed ciąży.
Zdjęcie przez formularz PxHere