Podziękowania dla rodziców na ślubie — Intermedialna radzi.

Podziękowania dla rodziców na ślubie — Intermedialna radzi.

Zasady savoir-vivre są coraz luźniejsze i dotyczy to także ślubów i wesel. Kiedyś to rodzice zapraszali gości na ślub swoich dzieci, dziś sami przyszli małżonkowie tego dokonują. Kiedyś w ramach podziękowania rodzicom na ślubie wygłaszało się kwieciste mowy sporządzane na podstawie gotowych wzorów, dziś raczej stawiamy na luźne przemówienia.

Możemy oczywiście wyrecytować naszym rodzicom wiersz, który znajdziemy gdzieś w sieci albo w poradniku dla przyszłych nowożeńców. Jednak najlepszym sposobem na podziękowania dla rodziców na ślubie jest mowa, którą przygotujemy sami. Najlepiej będzie, jeśli zwrócimy się najpierw zarówno do rodziców pani młodej jak i pana młodego, dziękując obu parom rodziców za to, że dzięki nim mogliśmy się w ogóle pojawić na tym świecie, a więc i mogliśmy się poznać.

Gdyby nie oni, nas by nie było, nie byłoby też naszego małżeństwa. Później panna młoda powinna przemówić bezpośrednio do swoich rodziców, pan młody do swoich. Możemy wykorzystać do tego przemówienia kilka wspomnień z dzieciństwa, najbardziej przyjemnych dla nas momentów, które dostarczyły nam wiele radości i wzruszają nas do dziś. Dziękujemy rodzicom za troskę i wsparcie, za wszystko to, za co chcemy dziękować im na co dzień, ale czasem trudno jest się nam zebrać na wykrztuszenie z siebie tak wzniosłych słów jak na własnym ślubie. Stawiamy na naturalność i zamiast gotowych fraz kierujemy do naszych rodziców słowa prosto z serca. Z pewnością takie słowa bardziej ucieszą naszych rodziców i zostaną zapamiętane na dłużej, niż gotowy wierszyk wyrecytowany z pamięci.

Jak oszczędnie zorganizować ślub i wesele

Zastanawiasz się na tym, w jaki sposób oszczędnie zorganizować swój ślub i wesele? Przede wszystkim zastanów się, na czym Ci naprawdę zależy. Czy chcesz zaprosić tylko bliskie Ci osoby, które naprawdę coś dla Ciebie znaczą, czy zgodnie ze starymi zasadami savoir-vivre, zaprosisz całą rodzinę rozproszoną po kraju, łącznie z potomkami kuzynów swoich babć i dziadków, których nawet nie znasz i nie masz pojęcia, co u nich słychać. Warto rozważyć te dwie opcje i zastanowić się, czy chcesz ten jeden z najważniejszych dni w Twoim życiu spędzić w gronie bliskich, organizując lepsze przyjęcie dla tych, których kochasz, czy chcesz zaprosić kilkadziesiąt osób, bo kiedyś tak wypadało i wydać na to więcej pieniędzy. Wesele można zorganizować nie tylko w drogim hotelu albo restauracji. Możliwe są do wynajęcia przeróżnej wielkości sale, na których możemy zamówić katering i kuchnię, jaka będzie się nam podobała. Stawiamy na potrawy, które są dobre i popularne, nie na takie, które spotykamy tylko w programach kulinarnych prowadzonych przez wielkie gwiazdy, które nawet nie wiemy, jak smakują, a kosztują dużo, dużo więcej. Staramy się ograniczać wydatki, które są zbędne: zamiast haftowanych serwetek proste białe, papierowe serwetki. Zamiast obrusów, które kosztują kilkaset złotych, a które potem i tak będą leżały na dnie szafy, obrusy, które dostępne są w wynajmowanej sali czy restauracji. Ograniczając wydatki mamy później więcej pieniędzy na to co najważniejsze po ślubie: wspólne życie. Wesele to tylko jeden dzień, co prawda bardzo ważny, ale nie ma co przesadzać z inwestycjami.

A gdy dziecko się pojawia po ślubie, to chrzciny muszą być…

Planujesz chrzciny swojego dziecka i zastanawiasz się, jak je zorganizować? Przede wszystkim musisz się nad tym zastanowić, zanim wyślesz zaproszenia do swoich bliskich, aby przybyli na uroczystość. Ogólnie masz dwie opcje: możesz zorganizować chrzciny w domu, albo w wynajętej sali czy restauracji. Pierwsza opcja wyjdzie Cię najtaniej, niezależnie od tego czy zdecydujesz się podać swoim bliskim menu, które sama wcześniej wykonasz z pomocą kogoś z rodziny, czy zdecydujesz się na katering.

Odpadnie Ci koszt wynajmowania sali. Wynajęcie sali dla większej liczby osób oraz zamówienie do tej sali kateringu wraz z obsługą, to oczywiście wyższy koszt, jednak zawsze zapłacisz mniej niż w restauracji. Wszystko zależy od tego, ile osób masz zamiar zaprosić i jak duży jest Twój dom czy mieszkanie. Nie będzie problemu ze znalezieniem miejsca dla dziesięciu osób w domu, na wspólny obiad a później kawę i ciastko, ale już dla zaproszonych kilkudziesięciu członków rodziny czy znajomych, może pojawić się problem. Wszystko zależy więc od liczby zaproszonych osób oraz od Twojego budżetu, który możesz przeznaczyć na chrzciny. Pamiętaj, że najważniejszy w chrzcinach jest sakrament, a nie to, jakie ciasto czy obiad dostaną zaproszone na uroczystość osoby. Planuj wydatki z głową, ponieważ są o wiele ważniejsze rzeczy do kupienia i zorganizowania dla dziecka, niż uroczystość związana z posiedzeniem w domu, sali czy restauracji, po chrzcinach w Kościele. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, zleć organizację chrzcin dobrej restauracji, jeśli nie, postaw na tradycyjny obiad i ciasto z kawą w domu.