Jak otrzymać kredyt hipoteczny.

Jak otrzymać kredyt hipoteczny.

Kredyt hipoteczny to taka pożyczka, którą bierzemy od banku kiedy potrzebujemy większej sumy pieniędzy. Gdy zarabiamy dość dużo, nie ma problemu, by pożyczyć dwadzieścia czy pięćdziesiąt tysięcy złotych od banku. Jednak jeśli nasze zarobki są przeciętne, bank może im nie zaufać i nie udzielić nam kredytu, ponieważ nie ma pewności, że będziemy go spłacać. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem i dla nas i dla banku jest kredyt hipoteczny. Podpisujemy umowę, w której deklarujemy się, że pieniążki pożyczone od banku będziemy spłacać, na co gwarancją dla banku jest nasza hipoteka, mieszkanie bądź dom. Jeśli nie będziemy płacić, bank będzie miał prawo przejąć nasze mieszkanie lub dom. To dla niego zabezpieczenie, a dla nas często jedyna możliwość, by wziąć odpowiednio wysoki kredyt.

Jak otrzymać kredyt hipoteczny?

Na początek przeanalizuj, czego Ty oczekujesz od kredytu hipotecznego. Świadomie wybierz, w jakiej walucie chcesz taki kredyt wziąć. Najłatwiej w obecnych czasach jest wziąć kredyt hipoteczny w złotówkach, specjaliści mówią także że to także najbardziej bezpieczne. Biorąc kredyt hipoteczny, w innej walucie możemy tego z czasem żałować.

Według specjalistów najlepiej jest wybierać kredyty na jak najdłużej. Czym dłużej trwa okres, na jaki bierzesz swój kredyt, tym masz mniejsze raty i mniej obciążasz swój budżet. Dodatkowo: jeśli będziesz potrzebować kiedyś kolejnej pożyczki, masz większą zdolność kredytową. Jeśli na przykład weźmiesz kredyt hipoteczny na 10 lat, a nagle dostaniesz spory przypływ gotówki czy zaczniesz zarabiać dwa razy więcej, możesz przyspieszyć spłatę bez żadnych problemów. Lepiej zakładać, że nasze dochody będą takie, jakie są dziś: nie, że za pięć lat uda nam się osiągnąć trzy razy lepsze stanowisko.

Do kredytów, zwłaszcza wysokich, trzeba podchodzić racjonalnie. Jeśli nie jesteś pewien, jak będzie oceniana Twoje zdolność kredytowa przez banki i czy w ogóle masz szansę na taki kredyt hipoteczny, jakiego potrzebujesz, najlepiej jest złożyć wnioski w kilku bankach. Dzisiejszy rynek, również bankowy, to rynek elastyczny jednak niejednolity. W jednym banku może zostać Ci odmówiony kredyt hipoteczny w wysokości nawet 10 tysięcy złotych, w innym z kolei możesz dostać bez problemu kredyt nawet trzy razy większy. Tak więc jeżeli jesteś pewien, że potrzebujesz kredytu hipotecznego, złóż wniosek w kilku bankach jednocześnie. Sam wniosek do niczego Ciebie nie zobowiązuje. Składając wniosek, nie podpisujesz jeszcze, z bankiem żadnej umowy: to od Ciebie zależy, który bank później wybierzesz, sugerując się najbardziej, korzystnymi dla Ciebie warunkami.

Jeżeli banki, w których złożyłeś swoje wnioski, odmówiły Ci udzielenia, kredytu hipotecznego, możesz znaleźć współ-kredytobiorcę. Jeżeli na przykład kredyt ma być przeznaczony na remont domu czy mieszkania, zaproponuj współmałżonkowi wzięcie kredytu razem. Jeśli masz taką możliwość, możesz o to samo poprosić na przykład swoich rodziców czy bliskiego przyjaciela. Każdy może zostać Twoim współ-kredytobiorcą, jeśli oczywiście ma odpowiednie dochody i odpowiednią historię kredytową. Kredyt hipoteczny będzie wówczas bardziej prawdopodobny do uzyskania, ponieważ Ty i Twój współ-kredytobiorca będziecie mieć razem wyższą, wspólną zdolność kredytową.