Remont elewacji zewnętrznej domu

Wśród wielu czynności związanych z remontem domu na szczególną naszą uwagę zasługuje remont elewacji zewnętrznych domu. Jest to nie tylko istotne ze względów estetycznych, ale także praktycznych.

Dobrze odrestaurowana elewacja, szczególnie w domach starych, budowanych z muru pruskiego, czy pokrytych piękną, układaną we wzory cegłą, nie tylko doskonale wkomponuje się w otoczenie, ale przede wszystkim podkreśli charakter domu i wysokie poczucie estetyki jego mieszkańców.

Przystępując do renowacji elewacji domu musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Elewacja ma wpływ na nasze ogrzewanie przeczytać warto o typach i rodzajach ogrzewania domu jednorodzinnego :

 • Metody ogrzewania domu – prąd, gaz i geotermalne

Pierwszą jest sprawdzenie, czy nasz budynek (szczególnie jeśli jest z tzw muru pruskiego) ze względu na swój wiek nie stanowi zainteresowania konserwatora zabytków. W takim przypadku bez jego zgody i bez jego nadzoru nie możemy podejmować żadnych prac remontowych.

Jeżeli nasz dom nie jest domem zabytkowym możemy dokonywać w nim istotnych zmian w wyglądzie.

Jeżeli w elewacji mają pojawić się nowe okna, mają powstać nowe drzwi to musimy pamiętać o zgodzie na takie zmiany z urzędu gminy. Będą one bowiem traktowane jako budowa i w związku z tym pozwolenie na budowę potrzebujemy. Będziemy także potrzebowali odpowiednich zmian w projekcie domu, co będziemy zmuszeni uzyskać w biurze architektonicznym. Pomyślmy też o wymianie drzwi zewnętrznych.

Jeżeli już tego rodzaju kwestie będziemy mieli załatwione możemy przystąpić do właściwej renowacji elewacji.

Istotna ocena kosztów renowacji materiałów budowlanych

Najistotniejszą kwestią będzie właściwa ocena stanu tynków, cegieł i fug. Powinna nam ona powiedzieć jakie materiały i w jakiej ilości będą nam potrzebne, aby prace remontowe elewacji wykonać w całości.

Do renowacji elewacji potrzebować możemy:

 • Cement,
 • Piasek
 • Klej do styropianu
 • Styropian
 • Siatka zbrojąca z włókna szklanego
 • Tynk

Jeżeli budynek mamy ceglany bez zewnętrznych tynków, lub z muru pruskiego powinniśmy wynająć firmę specjalizującą się w oczyszczaniu i restaurowaniu tego typu powierzchni. Cegłom można nadać drugie życie poprzez wyczyszczenie ich odpowiednimi metodami. Wszystkie ubytki powinniśmy uzupełnić cegłami, które będą pasowały do całości elewacji.

Zabezpieczenie przed grzybami

Szczególnie zwrócić uwagę trzeba na stan i jakość więźby dachowej która z wiekiem czasu może okazać się zagrzybiała i zniszczona przez szkodniki, podczas dużego remontu można rozważać wymianę więźby na nową oczywiście wiąże się to z remontem i wymianą dachu. zobacz koniecznie również jak można uzyskać dofinansowanie na utylizację azbestu z programu  Ogólnopolskiego programu finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest.

Elementy drewniane należy poddać gruntownym oględzinom (szczególnie pod kątem występowania grzybów czy pleśni). Wszystkie spróchniałe, lub zagrzybione elementy trzeba wyciąć i wymienić na nowe. Pozostałe koniecznie należy dokładnie oczyścić, zakonserwować środkami do konserwacji elementów drewnianych. Sprawdź też jakość swojej podłogi – Może się okazać że potrzebna będzie jej wymiana

 1. Podłogi które potrzebują konserwacji  co pewien czas to
 • drewniane
 • panelowe
 • deskowane
 • wykładzinowe

Fundament domu

Koniecznie należy także przyjrzeć się fundamentom domu, odsłaniając je i dokonując wszelkich napraw, uzupełnień zarówno w materiałach z jakiego są zrobione jak i w fugach. Może się okazać że będzie potrzebna renowacja lub całkowicie nowa izolacja fundamentów które składa się z:

 • izolacja hydro pionowa
 • izolacja termo pionowa

Ważne jest aby izolacja hydro była wykonana poprawnie i dokładnie – potrzebne będzie obkopanie fundamentów.

Pytanie jest :

 • Czy fundamenty są dobrze zabezpieczone
 • Jak ważna jest izolacja fundamentów domu

Elementy niewidoczne fundamentów (znajdujące się poniżej poziomu gruntu) warto jeśli to możliwe zaizolować (zmniejszając w ten sposób utratę ciepła z domu).

Ostatnimi pracami w elewacji będzie wypełnienie wszelkich ubytków w fugach najlepiej takim samym materiałem,w takim samym kolorze i o takich samych właściwościach chemicznych, jak wcześniej użyty.
Pobierz :
Poradnik

1 thought on Remont elewacji zewnętrznej domu

Comments are closed.