Jak zapobiegać i jakie są przyczyny wypadania włosów

Przyczyn wypadania włosów może być bardzo wiele. Postaramy się omówić kilka z nich, aby przybliżyć Ci, dlaczego tak może się dziać. Wypadanie włosów może być spowodowane chorobami skórnymi. Ma to miejsce, kiedy skóra wytwarza nadmiar serum lub na skórze głowy zaczyna pojawiać się łupież. Włosy stają się wtedy osłabione, w związku z czym wypadają. Pamiętaj, że za łupieżem może kryć się łuszczyca lub grzybica, z którą trzeba walczyć farmakologicznie. Do wypadania włosów często prowadzą problemy z hormonami lub zmiany hormonalne.

Włosy a mała ilość estrogenu

Zwłaszcza, jeśli chodzi o niedobór estrogenów. Zdarza się to głównie po urodzeniu dziecka, w czasie odstawienia tabletek antykoncepcyjnych, w czasie menopauzy. Po czterdziestym piątym roku życia nasz organizm produkuje coraz mniej estrogenów. Nie należy jednak lekceważyć nagłego, intensywnego wypadania włosów, które może oznaczać chorobę jajników. Niekorzystnie mogą wpłynąć na nas niektóre środki farmakologiczne, które zawierają w sobie substancje zaburzające pracę mieszków włosowych. Są to głównie antybiotyki, leki stosowane do leczenia zaburzeń związanych z pracą tarczycy, czasami również zwykłe tabletki antykoncepcyjne.

Stres a wypadanie włosów

Czasami zdarza się, że przyczyną wypadania włosów jest stres. Kiedy jesteśmy zdenerwowane, nasz organizm reaguje między innymi wydzielaniem hormonów, na przykład prolaktyny. Nadmiar tego hormonu powoduje utratę włosów. Problemy z prolaktyną występują także u kobiet, które karmią piersią, stąd często utrata włosów przez matki karmiące. Nagła utrata włosów wywołana stresem również może mieć miejsce w przypadku, kiedy doznajemy intensywnego, nagłego szoku. Dbajcie panie o swoją skórę i cerę szczególnie naczynkową delikatną to bardzo ważne aby pielęgnacja była połączona, wtedy nie zaniedbamy np włosów czy paznokci lub cery.

Żelazo i cynk a wypadanie włosów

Ostatnim omawianym powodem wypadania włosów jest niedobór istotnych składników odżywczych w naszym organizmie. Te składniki to żelazo i cynk. Jeśli nasza dieta jest uboga w produkty zawierające wymienione składniki, może to spowodować regularne, dość intensywne wypadanie włosów. Można je dość szybko zatrzymać, wzbogacając odpowiednio dietę, przyjmując na przykład witaminy z grupy B, biotynę, drożdże czy aminokwasy.